środa, 25 luty 2015 04:19

Plantacja Elearningu

Napisał
Plantacja Elearningu

Wystartował nowy portal dedykowany nauczycielom, uczniom i słuchaczom związanym z kształceniem zawodowym!

Na portalu udostępniane są e-zasoby, które zostały stworzone w ramach projektu „Model systemu wdrażania i upowszechniania kształcenia na odległość w uczeniu się przez całe życie” realizowanego przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.

Pytanie zasadnicze brzmi: po co uruchamiać nowy portal?

KOWEZiU udostępnia przecież e-zasoby projektu w wersji demo na platformie plus kopie kursów.
Odpowiedź jest w sumie prosta. Ta formuła ma pewne niedogodności ;)

Szkoła, placówka , która chce zaimplementować kursy musi posiadać platformę elearningową Moodle. Dodam, że platforma powinna być postawiona na wydajnym serwerze. Skrypt Moodle jest wymagający i żaden hosting współdzielony nie poradzi sobie z wyjątkowo ciężkimi kopiami kursów. Owszem, da się je odtworzyć poprzez repozytorium, ale już efektywna praca kilkudziesięciu uczniów może zakończyć się porażką.

W naszym subregionie, północna Wielkopolska, znaleźliśmy sensowne rozwiązanie tego problemu, ale to już inna historia.

Z drugiej strony większość nauczycieli nie chce lub nie potrafi wykorzystywać w swojej codziennej pracy kształcenia zdalnego. Tej grupie wystarcza dostęp do ebooków, videocastów czy audiocastów. Dostęp prosty i intuicyjny. Portal Plantacja Elearningu ma wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Chcemy w ten sposób promować efekty projektu i przede wszystkim udostępniać e-zasoby nauczycielom kształcenia zawodowego. Odbiorcami materiałów są też uczniowie i pracodawcy, których wiedza o tych ważnych e-zasobach przeważnie jest jeszcze mniejsza.

Wyszukiwanie e-zasobów na portalu jest wyjątkowo proste. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce portalu nazwę zawodu (górna kolorowa belka pod menu - ikonka lupy) i automatycznie zostaną wygenerowane wszystkie dedykowane e-zasoby. Bonusowo każdy skrypt jest w 3 wersjach: pdf., doc(x)., odt. Warto także dodać, że około 1000 projektowych filmów zostało „wysłanych” na YouTube - kanał Plantacja Elearningu.

Portal Plantacja Elearningu jest częścią projektu Elearning w Edukacji.

Strona internetowa projektu:

Plantacja Elearningu http://plantacjaelearningu.pl

Oczywiście szablon portalu został dostosowany do urządzeń mobilnych, ale to już dzisiaj standard :)

Artykuły powiązane