sobota, 21 marzec 2015 06:39

Edukacyjny termomiks, czyli ćwiczymy na poligonie Elgg

Napisał
Edukacyjny termomiks, czyli ćwiczymy na poligonie Elgg

Wstęp

Internet stał się podstawowym miejscem zabawy, komunikacji, niestety rzadziej nauki naszych uczniów. Dużą część swojego czasu przeciętny uczeń spędza na portalach społecznościowych, czatach, komunikatorach czy grach online. My dorośli, my nauczyciele nie wiemy za bardzo, co w tym często obcym nam świecie tak naprawdę uczniowie porabiają lub wiemy niewiele.

Niestety w świecie Internetu szeroko rozumiana cyberprzemoc jest normą! Niestety tragedie uczniowskie są do bólu realne!

Krok 1.
Warto zadać sobie proste pytanie: Czy jesteśmy gotowi zmierzyć się z tym obiektywnym faktem?
Spróbujmy odpowiedzieć twierdząco. Jesteśmy gotowi!

Krok 2.
Nasuwa się kolejne pytanie: W jaki sposób edukować o Internecie i w Internecie?
Posiadanie przez uczniów wiedzy to tylko punkt wyjścia. Lekcje wychowawcze, lekcje informatyki, dedykowane spotkania tematyczne, podczas których mówimy o zagrożeniach w Internecie to ciągle zbyt mało! Konieczne są uczniowskie umiejętności nabyte drogą ćwiczeń praktycznych, symulowane sytuacje. Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia. To jedyna skuteczna droga!
Dodatkowo szkoła powinna wypracować skuteczne procedury przeciwdziałania przemocy w Internecie i procedury interwencyjne.

Krok 3.
Chcąc ćwiczyć uczniowskie umiejętności musimy posiadać atrakcyjne, bezpieczne i efektywne narzędzie. Musimy sobie zadać pytanie trzecie:…

…Dlaczego Elgg?

Określmy nasze oczekiwania.
Po pierwsze, chcemy posiadać narzędzie o charakterze społecznościowym. Narzędzie, które pozwoli na swobodne relacje pomiędzy członkami społeczności.
Po drugie, narzędzie powinno być bezpieczne. Uważam, że korzystanie z narzędzi prowadzonych przez inne podmioty, w tym skrypty zewnętrzne takiego bezpieczeństwa nam nie zapewni. Warto mieć świadomość, że najpopularniejsze portale społecznościowe - Facebook, Google+, Youtube czy Twitter mają charakter komercyjny i nie są dedykowane (stworzone) dla celów edukacyjnych.
Chcąc bezpiecznie dysponować danymi osobowymi i e-zasobami użytkowników w sieci, musimy mieć pełną kontrolę nad narzędziem.
Po trzecie, narzędzie powinno być darmowe, najlepiej tworzone przez społeczność i udostępniane na otwartej licencji. Skrypt powinien być rozwijany i systematycznie aktualizowany.
Ograniczenia finansowe szkół stanowią istotny warunek przy wyborze rozwiązania technicznego. Alternatywy komercyjne istnieją, ale pytanie brzmi: czy nas stać na ich zakup?

Skrypt portalu społecznościowego Elgg spełnia wszystkie warunki brzegowe jest doskonałym rozwiązaniem - narzędziem dla każdej szkoły. Skrypt nie wymaga wyszukanych parametrów po stronie serwera - hostingu. Szkoła, która posiada stronę internetową ma wykupiony hosting, rzadziej korzysta z własnego serwera, może zainstalować Elgg na subdomenie. Sam proces instalacji skryptu jest intuicyjny i przyjazny. Szkolny informatyk, który zainstalował skrypt strony internetowej (zapewne najczęściej są to CMS typu Joomla lub WordPress) będzie potrafił „postawić” na hostingu - serwerze skrypt Elgg. Zawsze możemy poszukać pomocy wśród społeczności internetowej, na przykład na stronie Polskiego Centrum Elgg.
Ogromną zaletą skryptu jest pełna konfigurowalność portalu. Możemy ustalić sposób rejestracji użytkowników i określić, które treści będą dostępne publicznie!

Narzędzia Elgg

Elgg jest jak „termomiks”. Standardowo ma zaimplementowane moduły, które pozwalają na swobodne i efektywne tworzenie społeczności uczącej się:

* ściana - osobista strona główna, umożliwia wymianę informacji i prowadzenie dyskusji w postaci wpisów indywidualnych lub grupowych,
* grupy - portal umożliwia użytkownikom tworzenie grup tematycznych, zadaniowych i innych o dowolnym charakterze,
* blogi - każdy z uczestnik społeczności ma możliwość tworzenia indywidualnego bloga stając się jednocześnie współredaktorem portalu,
* strony - w ramach portalu istnieje możliwość tworzenia prostych stron internetowych w oparciu o wbudowany edytor,
* zakładki - to miejsce pozwalające na udostępnianie linków do interesujących stron internetowych; linki mogą mieć charakter publiczny lub udostępniane są na potrzeby konkretnych użytkowników lub grup,
* przesyłanie plików - portal umożliwia użytkownikom przesyłanie plików graficznych.

Dodatkowo możemy zainstalować moduły stworzone przez społeczność Elgg. Dostępne są za darmo na stronie https://community.elgg.org/plugins. Ponadstandardowe moduły zdecydowanie podniosą atrakcyjność naszego portalu. Szczególnie polecam moduł czat (zapewnia komunikację wewnętrzną pomiędzy użytkownikami portalu) i moduł galerii zdjęć (umożliwia tworzenie galerii zdjęć i przesyłanie plików audio oraz osadzanie plików video).

Podsumowanie

Elgg wydaję się optymalnym narzędziem dla rozwijania szkolnej społeczności. Jest narzędziem darmowym, prostym w instalacji i bezpiecznym, systematycznie rozwijanym przez społeczność, zapewnia intuicyjna obsługę użytkownikom. Skryptem posiadającym w standardowej instalacji wystarczającą ilość narzędzi do pracy i komunikacji, narzędziem które można w dowolny sposób konfigurować dostosowując do oczekiwań instytucji i użytkowników.
Elgg jest doskonałym portalem do kształtowania umiejętności uczniowskich w zakresie pracy, zabawy i komunikacji w sieci. Skrypt portalu społecznościowego będzie doskonałym poligonem doświadczalnym dla zachowań w Internecie, poligonem, na którym przećwiczymy zachowania ryzykowne i niebezpieczne, chcąc zaszczepić i w konsekwencji ustrzec naszych uczniów przed doświadczeniami cyberprzemocy.

Republika Edukacji - http://www.republikaedukacji.pl

"Profilaktyka agresji i przemocy w cyberprzestrzeni" - materiały konferencyjne. Redakcja: dr Danuta Kitowska. Wyd. Szkoła Policji w Pile i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile.

Artykuły powiązane