środa, 27 styczeń 2016 11:15

E-learning w Edukacji, czyli bliskie spotkanie trzeciego stopnia

E-learning w Edukacji, czyli bliskie spotkanie trzeciego stopnia
E-learning w Edukacji, czyli bliskie spotkanie trzeciego stopnia
https://pixabay.com/

Część 4. Proste repozytorium e-zasobów z YouTube w tle.
Moodle spełnia u mnie przede wszystkim funkcję repozytorium e-zasobów.
To zdanie wykrzyczałem głośno w części 3. Chyba muszę wrócić i wytłuścić ten tekst :)

Twierdzę, że w edukacyjnym elearningu typowy kurs elearningowy (kontent) występuje rzadko, ba może go nawet nie być wcale!

Dlaczego?
Pisałem już o tym wcześniej i nie chcę się wiecznie powtarzać!
Zdecydowanie efektywniejszym rozwiązaniem jest stworzenie prostego repozytorium e-zasobów. Oczywiście powyższa prostota jest dosyć umowna :)
Zilustruję to przykładami, będzie wtedy mniej „sosu ideologicznego” a więcej odpowiedzi na pytanie: …ale, o co chodzi?

PRZYKŁAD 1

Na dobry początek spróbowałem metody na chybił trafił.
Wpisałem do wyszukiwarki Google zapytanie Moodle.
Wyskoczył na 3 pozycji link LMS Moodle Politechniki Poznańskiej.
Klikam…
Jestem na stronie http://moodle.put.poznan.pl/

Wygląda fajnie, szablon znajomy. To Essential, czyli chyba najpopularniejszy temat Moodle. Sam kiedyś z niego korzystałem.
Zerkam na Kategoria kursów. Bingo!
Jest kategoria Wykłady otwarte. Kursów sztuk dwie. Zawsze coś, myślę sobie i klikam na Wykłady autorstwa prof. dra hab. inż. Adama Dąbrowskiego opracowane w Pracowni Układów Elektronicznych i Przetwarzania Sygnałów Politechniki Poznańskiej.
Fajnie, bo każdy może wejść w charakterze gościa.
Co jest w środku kursu?

15 wykładów podanych w formie videocastów. Filmy są okraszone prezentacjami i bonusem w postaci napisów.
Odpalam pierwszy wykład - „Permutacje.” Już wiem dlaczego nie studiowałem na politechnice ;)
Zastosowano prostą sztuczkę. Nagrano wykłady w realu i przesłano na kanał na YouTube’a następnie osadzono na platformie Moodle.
Zalety takiego rozwiązania są DWA.

Po pierwsze. Jeżeli chcemy podzielić się filmem z całym światem to „wysyłamy” go na YouTube. Wcześniej oczywiście tworzymy kanał na YouTube korzystając z założonego konta pocztowego na Gmail.
YouTube to najpopularniejsza aplikacja umożliwiająca bezpłatnie umieścić, odtworzyć, ocenić i komentować filmy, dodatkowo o charakterze społecznościowym.
YouTube to narzędzie społecznościowe! Warto wiedzieć, że licencja YT pozwala na osadzanie filmów z serwisu na stronach internetowych, w naszym przypadku na platformie e-learningowej.
Jeszcze drobna dygresja.
Korzystasz z Facebooka? Uważasz, że jest skutecznym narzędziem marketingowym? Jeżeli TAK, to pewnie nie wyobrażasz sobie życia także bez YouTube :)

Po drugie. Osadzasz filmy w kursie (repozytorium e-zasobów) na platformie Moodle. Masz wszystko w jednym miejscu :)
Student/uczeń chcący zapoznać się z treścią przykładowych wykładów ma je zebrane w ściśle określonym porządku. Oczywiście możemy wykorzystać dodatkowe narzędzia Moodle dedykując je bezpośrednio swoim uczniom, którzy są przecież zarejestrowanymi użytkownikami platformy np. w celu ewaluacji wiedzy i umiejętności.

PRZYKŁAD 2

Zastanawiałem się w jaki sposób udostępnić nowy ebook Bezpieczeństwo w sieci. Ebook jedyny w swoim rodzaju :); produkt projektu Plantacja Aktywności. Ebook został stworzony w formatach HTML5 i pdf. Mam świadomość ilości i prędkości przekazu informacji w Internecie. Sam wrzucam duże ilości materiału - artykułów na administrowane strony i portale. Oczywiście artykuł o dostępności ebooka znalazł się na stronie Fundacji Marchewkowe Pole, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile i portalach Republika Edukacji, Elearning w Edukacji plus informacja w mediach społecznościowych.

„Podstępnie” umieściłem w artykułach tylko link do wersji online. Wersja pdf. nie była udostępniona do pobrania.
Postanowiłem stworzyć proste repozytorium e-zasobów na fundacyjnej platformie e-learningowej Szkoła Moodle.

Małe obrandowanie projektowe plus ebook w wersji pdf. do pobrania plus link do wersji HTML5 plus trzy prezentacje wykorzystywane podczas zajęć przez prowadzących wykonane w Prezi plus sprawdzenie wiedzy i umiejętności w postaci gry strzelanki… i nasze repozytorium gotowe!
Zastosowałem trochę inną filozofię dostępu do kursu niż w przykładzie 1. „Kurs” jest dostępny dla gości po wpisaniu podanego na platformie hasła. W sumie prawie to samo :)

Kurs Bezpieczeństwo w sieci dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Ile trwa wykonanie takiego prostego repozytorium?
Mając przygotowane materiały edukacyjne szybko!
Myślę, że osadzenie 15 filmów to kwestia kilkudziesięciu minut. Podobny czas upłynął podczas działań, o których pisałem w przykładzie nr 2.

Podsumowanie

Nie musimy się spinać i tworzyć mega rozbudowanych kursów. Edukacyjny e-learning ma być efektywny i prosty na płaszczyźnie przygotowania e-zasobów przez nauczyciela oraz jasny i przyjazny w odbiorze dla ucznia.

Proste repozytorium e-zasobów z YouTube w tle plus kilka innych składowych i aktywności, w tym gadżet i mamy już bliskie spotkanie trzeciego stopnia z edukacyjnym e-learningiem.

 Artykuł jest fragmentem publikacji „epodręcznikMoodle. To proste!”

Artykuły powiązane