piątek, 24 kwiecień 2015 19:13

Elgg w edukacji

Republika Edukacji
Republika Edukacji

Wstęp

Nasi uczniowie „pouciekali” nam w świat Internetu, radząc sobie w tym świecie w zdecydowanej większości doskonale. Wiemy, że ulubionym miejscem spotkań są portale społecznościowe, fora internetowe, czaty i komunikatory. Dużą część swojego internetowego życia uczeń przeznacza na zabawę i łapczywą konsumpcję treści łatwych i przyjemnych.
Pytanie zasadnicze brzmi:
Czy szkoła, nauczyciele są gotowi na nowe wyzwanie?

Wydaje się, że jest grupa nauczycieli, którzy są aktywnymi uczestnikami społeczności internetowej. Niestety, są też nauczyciele, którzy nie dostrzegają oczywistego faktu, że uczniowie mają swoje „drugie życie” w świecie Internetu. Uczciwie należy stwierdzić, że jest to grupa większościowa. Brakuje tym nauczycielom umiejętności korzystania  z Internetu, nie rozumieją podstawowych mechanizmów (zasada partnerstwa, zasada partycypacji) zachodzących w społeczności uczącej się w sieci. Często zauważalne są bariery mentalne, niechęć do internetowego świata, czy wręcz strach przed nim.
Wszystkie powyższe bariery można oczywiście pokonać. Ważnym elementem jest stworzenie bezpiecznego i przyjaznego środowiska do kształtowania praktycznych umiejętności nauczycielskich. Odpowiedzią na ten problem może być bezpieczny portal społecznościowy. Narzędzie, które pozwoli na swobodne relacje pomiędzy członkami społeczności i wspólną pracę z uczniami.

Wiem, że może pojawić się kolejne pytanie. Po co budować portal społecznościowy skoro istnieje Facebook czy Google+?
Uważam, że korzystanie z narzędzi prowadzonych przez inne podmioty, w tym skrypty zewnętrzne, takiego bezpieczeństwa nam nie zapewni, np. w zakresie ochronny danych osobowych. Warto mieć świadomość, że najpopularniejsze portale społecznościowe - Facebook, Google+, Youtube czy Twitter mają charakter komercyjny i nie są dedykowane (stworzone) dla celów edukacyjnych.
Chcąc bezpiecznie dysponować danymi osobowymi i e-zasobami użytkowników w sieci, musimy mieć pełną kontrolę nad narzędziem.

Dlaczego Elgg?

Skrypt portalu społecznościowego Elgg jest narzędziem darmowym, tworzonym przez społeczność i udostępnianym na otwartej licencji (GNU General Public License v2). Elgg jest systematycznie rozwijany i aktualizowany, co wydaje się szczególnie ważne przy korzystaniu z rozwiązań open source. Aktualne wydania to Elgg 1.10+ i 1.9+.
Skrypt nie wymaga wyszukanych parametrów po stronie serwera - hostingu. Sam proces instalacji skryptu jest intuicyjny i przyjazny. Szkolny informatyk, który zainstalował skrypt strony internetowej (zapewne najczęściej są to CMS typu Joomla lub WordPress) będzie potrafił „postawić” na hostingu - serwerze skrypt Elgg. Zawsze możemy poszukać pomocy wśród społeczności internetowej, na przykład na stronie Polskiego Centrum Elgg.
Ogromną zaletą skryptu jest pełna konfigurowalność portalu. Możemy ustalić sposób rejestracji użytkowników i określić, które treści będą dostępne publicznie!
Oficjalna strona Elgg: http://elgg.org/
Wymagania techniczne
Elgg działa w połączeniu z serwerem WWW Apache, systemem baz danych MySQL i PHP - skryptowy język programowania. Jest to najbardziej popularny zestaw w środowisku serwera WWW na świecie.
Serwer Apache Web musi mieć zainstalowane następujące moduły:
• mod_rewrite,
• PHP 5,
• MySQL 5+ jest potrzebna do zapisu danych,
• PHP 5.2 + (musi być zainstalowany jako moduł Apache) plus dodatkowe biblioteki.
Źródło: http://elgg.org/requirements.php

Narzędzia Elgg

Elgg jest jak edukacyjny kombajn. Standardowo ma zaimplementowane moduły, które pozwalają na swobodne i efektywne tworzenie społeczności uczącej się. Dodatkowo możemy zainstalować moduły stworzone przez społeczność Elgg. Dostępne są za darmo na stronie https://community.elgg.org/plugins. Ponadstandardowe moduły zdecydowanie podniosą atrakcyjność naszego portalu. Szczególnie polecam moduł czat (zapewnia komunikację wewnętrzną pomiędzy użytkownikami portalu) i moduł galerii zdjęć.
Portal zbudowany w oparciu o skrypt Elgg może mieć charakter otwarty (treści udostępniane publicznie są widoczne dla niezarejestrowanych) lub charakter zamknięty.

W dowolny sposób można skonfigurować sposób rejestracji użytkowników. Opcje administracyjne są bardzo bogate. Ciekawym rozwiązaniem praktycznym jest możliwość zgłaszania przez użytkowników treści niezgodnych z regulaminem portalu. Administrator dysponuje wtedy możliwością zbanowania użytkownika, znaną ze standardowego forum internetowego. Ważnym elementem systemowym portalu jest struktura użytkowników. Elgg wprowadza kategorie przyjaciół (odpowiednik facebookowych znajomych), z którymi można np. prowadzić rozmowy na czacie. Skrypt posiada także wewnętrzny system przesyłania wiadomości. Z poziomu zarejestrowanego użytkownika można przesłać e-mail do znajomego z portalu. Każdy zasób umieszczony na portalu można dodatkowo otagować. Rozbudowany jest moduł komentarzy do e-zasobów, umieszczanych na portalu, ale to jest opcja dosyć oczywista z punktu widzenia portalu społecznościowego. Dostępne jest także słynne „Polub to”

Opcji konfiguracyjnych jest bardzo dużo. Warto przyjrzeć się najważniejszym narzędziom skryptu Elgg.

1. Profil użytkownika
Profil użytkownika można w dowolny sposób konfigurować. Każdy użytkownik samodzielnie określa, które elementy profilu mają charakter publiczny, a które są widoczne dla zalogowanych (zarejestrowanych użytkowników) lub mają charakter prywatny.

2. Aktywności - strona główna portalu widoczna dla zarejestrowanych użytkowników; dostępne są e-zasoby oznaczone jako publiczne i widoczne dla zarejestrowanych użytkowników.

3. Ściana - osobista strona główna, umożliwia wymianę informacji i prowadzenie dyskusji w postaci wpisów indywidualnych lub grupowych.

4. Blogi portalu
Każdy uczestnik społeczności ma możliwość tworzenia indywidualnego lub grupowego bloga. Umieszczanie wpisu na blogu jest banalnie proste. Wystarczą podstawowe umiejętności w zakresie obsługi prostego edytora tekstu. Wpis blogowy można oznaczyć jako prywatny, dla zarejestrowanych użytkowników lub publiczny, czyli dostępny dla wszystkich, również tych niezarejestrowanych na portalu.

5. Zakładki - to miejsce pozwalające na udostępnianie linków do interesujących stron internetowych; linki mogą mieć charakter publiczny lub udostępniane są na potrzeby konkretnych użytkowników lub grup.

6. Pliki (przesyłanie plików) - skrypt umożliwia użytkownikom przesyłanie plików graficznych (png., jpg.) i plików tekstowych np. doc., pdf.

7. Galerie zdjęć - dodatkowy moduł umożliwiający tworzenie galerii zdjęć i przesyłanie plików audio oraz osadzanie plików video.

8. Strony - w ramach portalu istnieje możliwość tworzenia prostych stron internetowych w oparciu o wbudowany edytor. Stronę można wzbogacić o pliki graficzne i multimedia.

9. Grupy na portalu
Kluczowe narzędzie portalu zbudowanego na skrypcie Elgg. Możliwość tworzenia grup pozwala na swobodną pracę użytkowników portalu. Grupa może mieć charakter otwarty (każdy użytkownik może dołączyć) lub zamknięty (użytkownik musi być zaproszony do grupy). Grupa może być widoczna publicznie, widoczna dla zarejestrowanych użytkowników lub tylko dla jej członków. Rewelacyjny jest mechanizm konfiguracji grupy. Wszystkie narzędzia dostępne na portalu są jednocześnie możliwe do wykorzystania w pracy grupowej. Dodatkowo każdy wpis grupowy, post na blogu, umieszczony plik itd. można precyzyjnie skonfigurować, określając jego formę udostępnienia.

Podsumowanie

Elgg wydaje się być optymalnym narzędziem dla rozwijania edukacyjnej społeczności, zarówno na poziomie szkolnym jak i w znacznie szerszym wymiarze. Jest narzędziem darmowym, prostym w instalacji i bezpiecznym, systematycznie rozwijanym przez społeczność, zapewnia intuicyjną obsługę użytkownikom. Skryptem, posiadającym w standardowej instalacji wystarczającą ilość narzędzi do pracy i komunikacji, narzędziem które można w dowolny sposób konfigurować, dostosowując do oczekiwań instytucji i użytkowników.
Elgg jest doskonałym portalem do kształtowania umiejętności uczniowskich i nauczycielskich w zakresie pracy, zabawy i komunikacji w sieci. Skrypt portalu społecznościowego będzie także doskonałym poligonem doświadczalnym dla zachowań w Internecie, poligonem, na którym przećwiczymy różne zachowania, także te ryzykowne i niebezpieczne.

Republika Edukacji - o portalu
Wszystkie zrzutki ekranowe wykorzystane w artykule pochodzą z portalu Republika Edukacji http://www.republikaedukacji.pl

Republikę Edukacji tworzy społeczność otwarta na rozmowę o edukacji.
Portal społecznościowy jest płaszczyzną działania sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli i dyrektorów szkół, a także rodziców i samorządowców, odpowiedzialnych za kreowanie polityki oświatowej.
Republika Edukacji jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Marchewkowe Pole i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile. Projekt wspiera wolne i otwarte oprogramowanie oraz zasoby udostępniane na wolnych licencjach.

Republika Edukacji została wykonana w oparciu o skrypt Elgg. Adaptacja szablonu - HALAMAplus - Piotr Halama.

Artykuł ukazał się w ebooku wydanym przez Centrum Dydaktyki Cyfrowej.

Artykuły powiązane