środa, 08 kwiecień 2015 07:06

Tworzymy ezasoby edukacyjne - Wiki

Napisane przez Szymon Konkol
Wiki
Wiki
Szymon Konkol

Z pewnością znasz już Wikipedię. Jest to swego rodzaju encyklopedia powstająca poprzez uzupełnianie jej treści przez szerokie gremium autorów. Narzędzie te łatwo zaadaptować na potrzeby pracy online większych lub mniejszych zespołów uczniowskich.

Wiki to typ witryn internetowych, w których treść można tworzyć i zmieniać w prosty i szybki sposób, z poziomu przeglądarki internetowej, za pomocą prostego języka znaczników lub edytora WYSIWYG. Strony Wiki, ze względu na swoją specyfikę, są przede wszystkim wykorzystywane do pracy nad wspólnymi projektami, takimi jak repozytoria wiedzy na wybrany temat lub projekty różnych grup, z pomocą tego narzędzia łatwo można również stworzyć i edytować stronę internetową o dowolnej tematyce lub portfolio.

Praca klasowa na odległość? Czemu nie.

Ze względu na dużą popularność Wiki wielu dostawców usług hostingowych udostępnia generatory stron Wiki. Przykładem jest serwis WikiSpaces. Jest to miejsce, gdzie bez umiejętności budowy stron internetowych stworzysz własną Wiki, stronę internatową, forum lub blog dzięki łatwym w obsłudze edytorom i automatycznej instalacji.

Po założeniu konta na platformie WikiSpaces otrzymasz gotowy szablon twojej strony Wiki wzbogaconej o wiele przydatnych funkcji opracowanych specjalnie dla działań edukacyjnych.

Narzędzia WikiSpaces

Strony Wiki w platformie WikiSpeace to bardzo rozbudowane narzędzia zbudowane w oparciu o mechanizmy WikiMedia mogące służyć w różnorodnych celach. Podobnie jak Wikipedia są to docelowo kompendia wiedzy tworzone prze zespoły redakcyjne. W warunkach klasy mogą to być projekty tworzone przez nauczyciele lub zespoły uczniowskie, często są to również zasoby powstające w wyniku współpracy kilku szkół lub projekty międzynarodowe. Członkowie zespołu mogą wspólnie współtworzyć treści artykułów lub administrator może nadać uprawnienia redaktorów konkretnych zasobów określonej osobie lub wydzielonej grupie.

Generacja własnej strony w portalu jest niezwykle prosta i polega na rejestracji, po potwierdzeniu której określamy nazwę strony, odpowiadający nam indywidualny adres oraz znaczniki określające jej charakter. Następnie możemy wybrać jeden z gotowych szablonów, który umożliwia dostosowanie układu i grafiki zgodnie z naszymi potrzebami i charakterem strony.

Następnie możemy wybrać jeden z gotowych szablonów, który umożliwia dostosowanie układu i grafiki zgodnie z naszymi potrzebami i charakterem strony. Wikispaces oferuje szereg gotowych tematów do wyboru, które można swobodnie edytować. Możesz wybierać kolorystykę, miejsce umieszczenie paska nawigacji, umieścić własny baner i logo na górze strony, a nawet zbudować swój autorski projekt w oparciu o edycję kodu HTML i CSS.

Głównym mechanizmem budowy zasobów Wiki są edytory tekstu, w których powstają artykuły grupowane w rozdziały, działy i większe zakresy tematyczne. Dzięki systemowi likowania treści te są ze sobą powiązane w kluczu określonym przez autorów lub administratora platformy Wiki.
Redagowanie artykułów jest w tym przypadku procesem niezwykle prostym dzięki intuicyjnej nawigacji i edytorom treści.

Tekst wpisywany jest w polu tekstowym bez konieczności stosowania jakichkolwiek znaczników znanych z obsługi innych platform Wiki. Jest to szczególnie ważnym ułatwieniem w pracy osób nie mających wcześniej styczności z tego typu narzędziami. Uproszczona zasada edycji ułatwia pracę uczniom i oszczędza czas, który w innych przypadkach należy poświęcić na opanowanie zasad edycji zasobów Wiki.

Powstały w tak prosty sposób artykuł zawierać może odnośniki do kolejnych materiałów rozbudowując się tym sposobem do postaci podstron zawierających informacje szczegółowe lub tematy pokrewne.
Strony tak powstałe mogą być również wykorzystane w dowolnym innym celu, jak na przykład blogi czy wizytówki członków społeczności pracującej nad wspólnym projektem Wiki. Jest szczególnie ważne w przypadku współpracy grup z różnych szkół czy projektów międzynarodowych.

Redagowane opracowania mogą być wzbogacane o ilustracje, materiały wideo, prezentacje i wiele interesujących widgetów. Ewenementem w porównaniu z innymi portalami udostępniającymi Wiki jest bardzo bogata oferta dodatków do stron oferowana przez WikiSpeace.

Wśród proponowanych komponentów znajdujemy tutaj miedzy innymi rozbudowane narzędzia edycji tekstu takie jak przypisy, odnośniki do innych zasobów, spisy treści, narzędzia porządkujące stronę oraz wiele udogodnień dla administratora i redaktorów naszą stronę Wiki. Nie bez znaczenia są również udostępniane komponenty socjalmediów takie jak czaty, fora i kontaktowy dzięki którym możliwe jest utrzymanie kontaktu i interakcja pomiędzy współpracującymi ze sobą zespołami redaktorów.
Tworzone strony można wzbogacać o zasoby ze źródeł zewnętrznych takie jak np. filmy hostingowane w serwisach YouTube, TeacherTube, Yahos Wideo i innych.

Mechanizm umieszczania multimediów jest bardzo prosty. Wystarczy wybrać z listy określony serwis lub podać własną lokalizację multimediów.

Kod konieczny do osadzenia filmu w źródle strony wpisywany jest w formularz. Po zatwierdzeniu operacji wybrany film staje się częścią naszej strony.

WikiSpeace jako projekt kierowany do uczniów i nauczycieli udostępnia paletę gotowych do natychmiastowego zastosowania interaktywnych narzędzi  edukacyjnych. Wrót  propozycji znajdujemy gry dydaktyczne, testy, prezentacje, ebooki i inne przydatne dodatki. Zasoby te możemy również edytować lub tworzyć własne, które nastepnie można udostępniać innym wikipedystom zrzeszonym w portalu.

Aby umieścić na własnej stronie takie interaktywne zasoby wystarczy tylko wskazać w wyszukiwarce ich oczekiwany charakter i wybrać następnie określony zasób z tych, które system nam zaproponował.

Po sprawdzeniu adekwatności zasobu, zatwierdzamy wybór, wskazujemy miejsce na stronie, w którym widget ma się znaleźć i od tego momentu jest on częścią naszej Wiki.

Dzięki połączeniu mechanizmów WikiMedia, dodatków socjalmedia i interaktywnych gir i komponentów edukacyjnych strony budowane na platformie WikiSpeace staja się doskonałym i łatwym w obsłudze narzędziem do zastosowania w szkole a również do budowy własnych zasobów edukacyjnych i rozwojowych projektów w sieci.

Adres portalu WikiSpeace: http://www.wikispaces.com/

Artykuły powiązane